Ovčia vlna tradičný materiál v našom prostredí, si získava i dnes svoje miesto i v súčasných textilných technikách. Je mäkká, príjemná na dotyk a dobre sa s ňou pracuje. Má úžasné tepelné vlastnosti, v zime hreje, v lete chladí.
Môžeme ju využiť na plstenie, pradenie, tkanie, artprotis a iné textilné techniky.
Stále viac a viac sa vraciame k tradičným technikám, objavujeme zabudnuté remeslá.
Plstenie je jednou s týchto techník, ktorú naši predkovia používali v každodennom živote pri výrobe odevných doplnkov a súčastí odevu. Dnes sa k nej opäť vraciame v novej podobe, s vlnou rôznej kvality a hrúbky, s novou farebnosťou i postupmi.
Plstiť môžeme suchým a mokrým spôsobom.
Suché plstenie je spracovanie vlny pomocou špeciálnej plstiacej ihly.
Vlnu tvarujeme pomocou ihly do rôznych tvarov. Touto technikou vytvoríme menšie veci, náušnice, náhrdelníky, brošničky, figúrky, zvieratká, obrázky, či dozdobíme odevy a odevné doplnky.
Vlna – rôzna kvalita, hrúbka a pôvod. Hrúbka sa udáva v mikronoch – mic. Na suché plstenie je vhodné Merino, Shetlandská, Corriedale ale aj hrubšie vlny, napr. z našich plemien Valaška.
Pomôcky na suché plstenie :
Ihly na plstenie so špeciálnymi hrotmi a zárezmi, ktoré nám umožňujú preťahovať vlákna z jednej strany na druhú a tým meniť štruktúru vlny a spevňovať ju. Čím dlhšie plstíme, tým je výrobok pevnejší.
- mix –hrubá,stredná, jemná.
Podložka na plstenie za sucha. Slúži nám na to, aby ihla nenarazila na tvrdú podložku a nezlomila sa. Môžeme použiť kus molitanu, styrodurovú podložku, rôzne kefy. Podložka by mala byť dostatočne vysoká cca 7 – 10 cm, aby sa ihly nelámali.
Formičky na tvarovanie vlny. Slúžia nám na jednoduchšie tvarovanie vlny.
Pre začiatočníkov je dobré kúpiť si sadu : vlna, ihly, podložka.
Obe techniky suché a mokré plstenie vieme na niektorých projektoch spolu kombinovať.
Mokré plstenie - plstenie pomocou, studenej a teplej mydlovej vody a tlaku.
využívame pri vytváraní odevných doplnkov – tašiek, kabeliek, klobúkov, šálikov, či iných odevných doplnkov a bižutérie. Vieme takto tvarovať jednoduché guličky ale aj zdobiť mydielka.
Pomôcky na mokré plstenie:
- valcha alebo bublinková fólia, bambusová rohož či gumová podložka
- mydlo, mydlový roztok, olivové mydlo
- Turbo filzer - urýchľovač plstenia – roztok, ktorý nám urýchľuje plstenie
- teplá a studená voda
Obe techniky suché a mokré plstenie vieme na niektorých projektoch spolu kombinovať.
Nuno plstenie
Technika plstenia na mokro s použitím jemnej tkaniny – hodvábu, šifónu, alebo riedkej gázy.Vytvára krásne efekty a nové vzory.